Raport „Polska w Decybelach” jest zestawieniem pomiarów natężenia dźwięku występującego w sztandarowych lokalizacjach polskich miast, a także w codziennych sytuacjach życiowych, w których często znajdujemy się my sami oraz nasi bliscy.

Najgłośniejszym badanym osiedlem w największych polskich aglomeracjach okazało się katowickie Osiedle 1000-lecia (budynek przy ul. Piastów 3), gdzie pomiary pokazały dźwięk na poziomie 73,0 dB! Głównym powodem osiągnięcia takiego rezultatu jest lokalizacja osiedla przy wielopasmowej ul. Chorzowskiej, uczęszczanej przez samochody i autobusy.
HAŁAS NA OSIEDLACH MIESZKANIOWYCH
HAŁAS W BIURZE TYPU OPEN SPACE
W biurze typu open space zanotowaliśmy hałas na poziomie 68 dB (na jednym ze stanowisk pracy hałas pochodził z oddalonego o 6 m dalej miejsca, w którym spotykali się inni pracownicy w tej przestrzeni biurowej). Jest to wartość porównywalna do natężenia dźwięku w kabinie samochodu podczas jazdy autostradą z prędkością 120 km/h. Wykonując pomiary w miejscach pracy zwróciliśmy również uwagę na różnice wynikające z otwarcia lub zamknięcia okien – około 16 dB (43,6 dB vs. 59,3 dB). 
POBIERZ PEŁNY RAPORT "POLSKA W DECYBELACH" I SPRAWDŹ JAK UCHRONIĆ SIĘ PRZED HAŁASEM
Twoje dane są współadministrowane przez Saint-Gobain Innovative Materials Polska sp. z o.o. oraz Saint-Gobain Polska sp. z o.o., zwane dalej „Współadministratorami”. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zasadach współadministrowania oraz o zakresie obowiązków Współadministratorów, kliknij TUTAJ.
HAŁAS W SZKOLE
Niestety, wspólnym miejscem dla wszystkich polskich aglomeracji, które poziomem hałasu może „konkurować” z koncertami muzycznymi czy dużymi wydarzeniami sportowymi, jest szkoła. Podczas przerwy obiadowej na stołówce (grupa ok. 100 uczniów), poziom hałasu wyniósł 85,6 dB. Na korytarzu podczas przerwy– 84,2 dB (grupa ok. 70 uczniów), zaś na lekcji W-F dla grupy ok. 40 uczniów – 82 dB.
To niemal tyle, ile generował szum w samochodzie, w którym na potrzeby tego badania uchyliliśmy okno, jadąc po autostradzie z prędkością 140 km/h.
SZKOŁA PO MODERNIZACJI AKUSTYCZNEJ
Aby sprawdzić w praktyce skuteczność wprowadzenia rozwiązań związanych z tłumieniem hałasu, przeprowadziliśmy analogiczne pomiary w budynkach szkolnych poddanych modernizacji akustycznej. Okazało się, że wszystkie wyniki były odpowiednio niższe: obiad na stołówce – 75 dB (ponad 10 dB różnicy!), przerwa międzylekcyjna – 76,9 dB (7,3 dB różnicy), lekcja WF – 76 dB (6 dB różnicy). Biorąc pod uwagę, iż zmniejszenie poziomu dźwięku o 8-10 dB jest subiektywnie odbierane jako dwukrotne zmniejszenie głośności, nauka w takich warunkach z pewnością jest bardziej komfortowa.
Zobacz artykuły i materiały dodatkowe:
NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PRZY DOBORZE SZKŁA BUDOWLANEGO?
Saint-Gobain

OBROŃ SIĘ PRZED HAŁASEM!
SZKŁO DŹWIĘKOSZCZELNE 
Saint-Gobain

IZOLACYJNOŚĆ AKUSTYCZNA - 
CZYM JEST I JAKIE MA ZNACZENIE?
Saint-Gobain

JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED HAŁASEM?
Twoje dane są współadministrowane przez Saint-Gobain Innovative Materials Polska sp. z o.o. oraz Saint-Gobain Polska sp. z o.o., zwane dalej „Współadministratorami”. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zasadach współadministrowania oraz o zakresie obowiązków Współadministratorów, kliknij TUTAJ.
RAPORT SPECJALNY O STANIE AKUSTYCZNYM NAJWIĘKSZYCH AGLOMERACJI W POLSCE
Dyrektorzy placówek publicznych i 
komercyjnych
Osoby planujące budowę domu, zakup mieszkania
Architekci, inwestorzy, 
projektanci wnętrz
Do kogo skierowany jest raport?
Z raportu dowiesz się:  
Jakie są najgłośniejsze i najcichsze miejsca w Polsce
Na jakie natężenie hałasu jesteśmy narażeni w pracy, szkole, na ulicy
Jak chronić się przed hałasem w szkole i w pracy
Kto z nas narażony jest na największy hałas
Jak trafnie wybrać miejsce zamieszkania
Jaki  jest wpływ hałasu na zdrowie, samopoczucie i efektywność pracy
... a także, do wszystkich osób zainteresowanych tematyką ochrony przed hałasem w miejscu zamieszkania, szkole oraz miejscu pracy.
Z raportu dowiesz, się na jaki rodzaj i natężenie hałasu narażeni są Polacy mieszkający w różnych częściach kraju. Przeczytasz zarówno o najgłośniejszych polskich ulicach, jak i najcichszych miejskich przestrzeniach na relaks. Dowiesz się również, jak chronić się przed hałasem w pracy i domu oraz na co zwrócić uwagę wybierając miejsce zamieszkania. 

Zapraszamy do wypełnienia formularza u góry strony, aby otrzymać dostęp do pełnej wersji raportu
"Polska w decybelach".
Zastanawiasz się, czy raport jest dla Ciebie?
Saint-Gobain Building Glass Polska © 2020
pl.saint-gobain-building-glass.com